Rośliny sałata
Hydropolis » Blog » Jakie rośliny są najlepsze do uprawy hydroponicznej?
08.09.2022 Autor: Hydropolis

Jakie rośliny są najlepsze do uprawy hydroponicznej?

Hydropolis » Blog » Jakie rośliny są najlepsze do uprawy hydroponicznej?
Autor: Hydropolis

Hydroponika to metoda uprawiania roślin bez użycia gleby. Dzięki niej można produkować prawie każdy gatunek warzyw, owoców czy ziół. Jednak które z nich najlepiej wybrać do tego typu upraw? W tym artykule prezentujemy listę najłatwiejszych i najbardziej opłacalnych roślin, które doskonale sprawdzą się w systemach hydroponicznych.

Sałata
Źródło: Hydropolis

Dlaczego warto wybrać hydroponikę?

Hydroponika to świetny wybór dla osób, które chcą prowadzić lokalną, wydajną i zdrową uprawę przez cały rok. W przeciwieństwie do roślin uprawianych w warunkach polowych, produkcja upraw hydroponicznych pod osłonami nie jest narażona na zmienne warunki pogodowe. Dzięki monitorowaniu warunków zewnętrznych, takich jak, temperatura, oświetlenie czy wilgotność powietrza można osiągnąć pożądany produkt, o wyjątkowym smaku i właściwościach. Systemy hydroponiczne można budować na małych przestrzeniach. Co więcej, rozwiązanie to zużywa nawet do 95% mnie wody w porównaniu do tradycyjnych metod oraz eliminuje potrzebę używania środków ochrony roślin niemal do zera.

Jakość roślin z upraw hydroponicznych

Czy jednak żywność uprawiana bez użycia gleby może dostarczyć wszystkich składników i minerałów, które posiadają tradycyjnie produkowane rośliny? Jak najbardziej! Rośliny hydroponicznie nie tylko mogą równać się jakością do konwencjonalnej żywności, ale wręcz ją przewyższać dzięki wykorzystaniu systemu kontroli warunków uprawy. Rośliny te są zdrowsze, tak samo smaczne oraz pełne witamin. Ponadto dzięki braku potrzeby używania środków ochrony roślin, są one pozbawione obecności szkodliwych chemicznych substancji, które często są obecne na roślinach produkowanych za pomocą tradycyjnych metod.

Jakie rośliny są przystosowane do upraw hydroponicznych?

Systemy hydroponiczne umożliwiają uprawę warzyw, owoców oraz ziół. Przy użyciu hydroponiki można produkować zarówno sałatę i pietruszkę, jak i melony czy ananasy. Pomimo, że możliwości są prawie nieograniczone to jednak trzeba brać pod uwagę, że produkcja pewnych gatunków roślin może okazać się bardziej opłacalna od innych. Wszystko zależy od długości cyklu uprawy oraz wymagań danego gatunku. Niektóre rośliny są łatwiejsze i korzystniejsze w produkcji, co dla osób prowadzących komercyjne uprawy ma duże znaczenie.

Rośliny do upraw hydroponicznych
Źródło: Hydropolis

Różnice pomiędzy gatunkami roślin

Prowadząc uprawy z wykorzystaniem kontrolowanych warunków można produkować praktycznie każdy gatunek rośliny w dowolnym miejscu na świecie. Jednak rośliny różnią się od siebie długością cykli wegetacyjnych, wymaganiami co do warunków środowiskowych oraz sposobem pielęgnacji i zbierania. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać parametry uprawy do wybranego gatunku. Pozwoli to osiągnąć optymalny wzrost roślin. Istotnym elementem jest również utrzymanie odpowiedniego poziomu pH wody. Dla większości roślin optymalny odczyn jest lekko kwasowy. W celu zapewnienia opłacalności swojej produkcji żywności należy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki. Ustawienie prawidłowych parametrów pozwoli na uzyskanie zdrowych i obfitych zbiorów.

Zestawienie najlepszych roślin do hydroponicznej uprawy

Najlepszymi roślinami do upraw hydroponicznych są gatunki z relatywnie małym zapotrzebowaniem na światło oraz krótkim cyklem wzrostu. Oznacza to rośliny nie dłuższe niż 30 cm, takie jak warzywa liściaste, zioła czy mikroliście. Poniżej przedstawiamy rośliny, które są najpopularniejsze w uprawach hydroponicznych i pozwalają osiągnąć największe plony.

Sprawdź naszą ofertę

Warzywa liściaste

Uprawa w tej kategorii jest najprostsza i wymaga najmniejszych nakładów pracy. Jest to świetna opcja dla osób, którym zależy na szybkim osiągnięciu zwrotów z inwestycji. Uprawa warzyw liściastych pozwala na osiągnięcie dużych uzysków w krótkim okresie czasu. Dodatkowo możliwość całorocznej uprawy jest wielkim atutem dla rolników, którzy mogą dostarczać świeżą żywność bezpośrednio do swoich klientów.

sałata ultrafiolet
Źródło: Hydropolis

Sałata

Optymalne pH: 6.0 – 7.0 | Temperatura: 7 – 24°C

Przykładowe odmiany: Masłowa, Rzymska, Karbowana, Lodowa

Łatwa w uprawie, z dużym wyborem odmian. Sałata jest doskonałą opcją dla początkujących producentów żywności. W końcu nie bez powodu jest to jedno z najpopularniejszych warzyw uprawianych hydroponicznie! Szybki cykl wzrostu oraz możliwość wielu zbiorów w ciągu roku są wielkim atutem sałaty. Niewielki rozmiar pozwala na oszczędne wykorzystanie przestrzeni, a ich liście są łatwiejsze do czyszczenia oraz zbierania. Sałata jest gotowa do zbioru od 6 do 8 tygodnia od rozpoczęcia uprawy.

Szpinak

Optymalne pH: 6.0 – 7.5 | Temperatura: 16 – 21°C

Produkt znany ze swoich prozdrowotnych właściwości oraz wysokiej zawartości żelaza. Szpinak zawiera również podwyższone poziomy witamin K, A, C i B12. Jest dość łatwy w uprawie. Rośnie w szczególności dobrze w systemach NFT. Może być zbierany w całości lub pojedynczo. Z powodu delikatności rośliny zaleca się stosowanie odpowiedniego naświetlenia oraz dozowanie nawozu w zależności od odmiany. Szpinak jest gotowy do zbioru już od 4 do 6 tygodnia od rozpoczęcia uprawy!

Rukola

Optymalne pH: 5.5 – 6.5 | Temperatura: 10 – 23°C

Lekko pikantny smak sprawia, że jest to świetny i zdrowy dodatek do sałatek, pizz czy kanapek. Poza bogatymi walorami smakowymi, rukola jest również łatwa w produkcji. Sposób uprawy tego warzywa jest zbliżony do sałaty. Jest ona gotowa do zbioru od 6 do 8 tygodnia uprawy.

Jarmuż

Optymalne pH: 5.5 – 6.5 | Temperatura: 7 – 29°C

Przykładowe odmiany: kędzierzawy, dekoracyjny, toskański

Pełen wartości odżywczych sprawdzi się zarówno jako dodatek do potrawy, ale też i element dania głównego. Wśród licznych wartości odżywczych jarmuż jest bogaty w białka, błonnik i witaminy, zwłaszcza C i K oraz z grupy B oraz ważne minerały takie jak magnez, żelazo, cynk i fosfor. Jarmuż jest rośliną łatwą w produkcji. W początkowej fazie zbiorów, kiedy listki są małe można używać jarmużu do sałatek lub poczekać aż liście dojrzeją, aby mogły być świetnym dodatkiem do dań czy koktajli owocowych. Roślina jest gotowa do zbioru od 6 do 8 tygodni od momentu rozpoczęcia uprawy.

Zioła

Kolejnym dobrym pomysłem przy prowadzeniu upraw hydroponicznych jest produkcja ziół. Większość z nich ma krótki cykl upraw i nie posiada skomplikowanych wymagań. Dzięki kontroli warunków uprawy można cieszyć się świeżym smakiem i aromatem ziół przez cały rok. W szczególności, jeżeli rosną w pionowym ułożeniu pozwalają producentom żywności na osiągnięcie wysokiego uzysku przy wykorzystaniu mniejszej przestrzeni.

Zioła
Źródło: Hydropolis

Bazylia

Optymalne pH: 5.5 – 6.5 | Temperatura: 18 – 32°C

Przykładowe odmiany: pospolita, cytrynowa, grecka, czerwona, azjatycka

Jest to zioło znane i doceniane na całym świecie. Szerokie zastosowanie znalazło w szczególności w kuchni śródziemnomorskiej. Bogata ilość odmian smakowych stwarza duże możliwości przy produkcji. Roślina ta potrzebuje dużo światła i może być zbierana w różnych cyklach wzrostu. Bazylia jest dość delikatna, więc uprawianie w kontrolowanych warunkach jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na osiągnięcie najlepszych plonów. Zioło to jest gotowe do zbioru od 7 do 9 tygodni od rozpoczęcia uprawy.

Kolendra

Optymalne pH: 5.5 – 6.5 | Temperatura: 10 – 27°C

Aromatyczne zioło znane ze swoich prozdrowotnych właściwości oraz bogatych walorów smakowych. Chociaż jest bardzo łatwym ziołem do hydroponicznej uprawy to przy źle dobranych parametrach uprawowych dość łatwo ulega zepsuciu. Gotowa do zbioru od 7 do 9 tygodni.

Mięta

Optymalne pH: 5.5 – 6.5 | Temperatura: 13–24°C

Przykładowe odmiany: pieprzowa, zielona, cytrynowa, polna, marokańska

Mięta ma orzeźwiający smak i aromat. Świetnie nadaje się zarówno do potraw, jak i napojów. Korzenie rośliny szybko rosną. Ponadto jest łatwa w pielęgnacji oraz zbieraniu. Wszystko to sprawia, że mięta jest świetnym wyborem do systemów hydroponicznych. Możną ją zbierać od 8 do 10 tygodnia od rozpoczęcia uprawy.

Owoce

Uprawa roślin owocujących różni się od produkcji warzyw czy ziół. Owoce potrzebują specyficznego naświetlenia oraz mają wysokie wymagania dotyczące składników odżywczych. Ich okresy wegetacji są znacznie dłuższe, a sama produkcja wymaga więcej umiejętności i nakładów pracy. Jeżeli jednak prowadzi się uprawę prawidłowo oraz w korzystnych warunkach daje ona niesamowite korzyści w postaci całorocznych i lokalnych owoców o bogatych wartościach odżywczych i walorach smakowych.

Truskawki
Źródło: Canva

Truskawki

Optymalne pH: 5.5 – 6.2 | Temperatura: 18– 24°C

W większości krajów uprawa owoców, takich jak truskawki, jest niemożliwa w sezonach zimowych. Jednak dzięki hydroponicznej uprawie w kontrolowanych warunkach można ją uprawiać przez cały rok. Z uwagi na ich słabą dostępność poza sezonem oraz krótki okres ważności tym bardziej opłaca się je produkować lokalnie. Truskawki są dobrze przystosowane do rośnięcia w systemach hydroponicznych i są jednym z najpopularniejszych owoców używanych w tej metodzie uprawiania. Pierwsze zbiory truskawek są możliwe od 7 do 10 tygodni od rozpoczęcia uprawy.

Sprawdź naszą ofertę

Konkluzje

Wybranie odpowiednich roślin do systemu hydroponicznego to pierwszy krok do rozpoczęcia własnej produkcji żywności. Niezbędne jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia oraz sprzętu. Warto rozważyć zastosowanie rozwiązań z obszaru rolnictwa wertykalnego w celu uzyskania najefektywniejszych plonów.

Pomimo, że można uprawiać praktycznie dowolne gatunki roślin, z powodu na wysokie koszty energetyczne związane z hydroponiczną produkcją żywności nie każdy gatunek będzie opłacalny. Warto zdecydować się na uprawę mniejszych gatunków, które zwykle szybko rosną i dają duże plony.

◾ Jakie pytania warto zadać sobie przed rozpoczęciem uprawy?

◾ Na jaką roślinę w danym rejonie jest popyt?

◾ Czy mam stabilne przyłącze mocy?

◾ Czy jest możliwość łatwej dystrybucji wyprodukowanej żywności?

◾ Czy dysponuję odpowiednią infrastrukturą?

◾ Czy chce uprawiać jeden czy więcej gatunków roślin?

Jeżeli masz pytania dotyczące hydroponiki lub upraw wertykalnych napisz do nas pod adres e-mail: info@hydro-polis.com lub za pomocą formularza kontaktowego. Nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na Twoje pytania oraz udzielą więcej informacji na temat roślin, które można uprawiać w technologii Hydropolis.

Podobne artykuły

Udostępnij

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco!

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera

Skip to content